Granitowe zlewy to coraz częściej występujący element polskich kuchni. Granit jako materiał budowlany i dekoratorski coraz większej ilości pomieszczeń sprawdza się fantastycznie, jednak jak sprawdza się jako tak często użytkowana przestrzeń, jaką jest zlew kuchenny? I czy może się równać sprawdzonej od lat stali? Skonfrontujmy to!

Zalety zlewu ze stali nierdzewnej.

Do największych zalet zlewów ze stali nierdzewnej zdecydowanie należą – ich korzystna cena, względna wytrzymałość oraz odporność na osady. Zacznijmy od pierwszego atutu. Ze względu na niewymagający proces produkcji, ceny tego typu zlewów są całkowicie przeciętne, więc każdy może niewielkim nakładem pieniężnym często je wymieniać, gdy zajdzie taka potrzeba. Z reguły wytrzymałość zlewu ze stali, pozwala na pełnienie jego roli przez dobre parę lat. Wszystko oczywiście zależy od grubości zastosowanej stali, przy czym wraz z nią rosną także koszta. Niewątpliwą zaletą jest łatwość w utrzymaniu czystości zlewu ze stali. Jeżeli odpowiednio o niego zadbamy, zachowa swoją błyszczącą powierzchnię przez długi czas. Przejdźmy teraz do wad.

Wady zlewu ze stali nierdzewnej.

Jeżeli zdecydujemy się na cieńszą warstwę stali w naszym zlewie, spowoduje to następujące skutki: będzie wrażliwy na uszkodzenia – jeżeli okaże się, że materiał, z którego wykonano zlew, jest niskiej jakości, a przy tym posiada cienką warstwę, może dojść nawet do przerwania jego powierzchni. Będzie także o wiele bardziej narażony na zarysowania. Dodatkową wadą będzie znacznie znikomy dostęp do kolorów, gdyż stal posiada charakterystyczną dla siebie barwę, co znacznie ogranicza możliwości dostosowania pomieszczenia do ulubionej stylistyki.

Zalety zlewów z granitu.

Nawiązując do wad stali – podczas wyboru zlewu granitowego mamy prawdziwy kalejdoskop barw, kolorów i wzorów. Nie sposób nie znaleźć czegoś, co idealnie trafi w nasze gusta i dopełni aranżację każdego pomieszczenia. Poza aspektami wizualnymi, które wyjątkowo biją na głowę zlewy ze stali, warto przypomnieć o tym, że granit idealnie przeciwdziała osadzaniu się bakterii. Pozwoli to utrzymanie higieny i prawdziwej czystości w pomieszczeniu. Największą zaletą zlewu z granitu jest jego wytrzymałość i stabilność. Raz zainstalowany będzie służył przez dziesięciolecia, co niewątpliwie oprócz zalet praktycznych, wiele dodaje do wartości domu.

Wady zlewów z granitu.

Ciężar granitu sprawia, że nie warto myśleć o granitowym zlewie bez instalacji specjalnego stelaża, wspierającego całą konstrukcję. Mimo swojej niebywałej wytrzymałości ciężar sprawia, że wymagane są dodatkowe inwestycje. Cena granitu również jest wyższa niż stali, jednak rekompensuje to jakością. Wadą granitowych zlewów może być także fakt, że nie powinno się niedbale wrzucać do nich naczyń, ponieważ ze względu na twardą powierzchnię granitu mogłyby się stłuc o wiele łatwiej niż w zlewie stalowym.

To zestawienie powinno rozwiać wszelkie wątpliwości i pomóc w podjęciu decyzji o zakupie właściwego i najbardziej odpowiedniego do Państwa upodobań zlewu. My oczywiście trzymamy stronę granitu, gdyż doskonale zdajemy sobie sprawę z jego właściwości, które zdecydowanie do nas przemawiają.