Jeśli stoicie przed następującym dylematem:

Zastanawiacie się jaką deskę do krojenia wybrać. Chcielibyście sprobować może czegoś innego, ładniejszego i trwalszego od standardowych materiałów.  Podoba wam się kamień naturalny, ale nie jesteście jeszcze do końca przekonani. Dlatego przeglądacie internet w celu znalezienia opinii o deskach z kamienia i tu nagle STOP - dowiadujecie się, że podobno granit tępi nóż...

Przeważnie owe opinie na temat rzekomego tępienia się noży na granitowych deskach do krojenia wyglądają tak:

- unikajcie kamiennych desek bo tępią noże
- granit jest bardzo twardy i szybko stępi twój nóż

Jedynym uzasadnieniem zjawiska szybkiego tępienia jest twardość kamienia, ale chwileczkę… co z tego, że jest twardy, sama twardość materiału jak się za chwilę okaże nie jest decydującym czynnikiem w kwestii tępienia, ale o tym za chwilę.
Druga sprawa, czy autorzy tych komentarzy kiedykolwiek używali desek z kamienia czy tylko powtarzają gdzieś przeczytane lub usłyszane teorie. Skłaniałbym się ku tej drugiej opcji bo ilekorć zapytałem kogoś wypowiadającego taką opinię czy sam używał takiej deski to odpowiedź była negatywna...
Niestety ludzie mają tendencję do podłapywania różnych teorii (bez przemyślenia ich), aby później móć błysnąć w towarzystwie nowo nabytą wiedzą :)

Wiele do myślenia daje również to, że przeważnie osoby krytykujące po krótkim „hejcie” (przeważnie wypisując lub powtarzając te same frazesy) podają linka do sklepu w którym można kupić inne deski do krojenia, których sami używają i są piękne, cudne i w ogóle same kroją ;)

Sam długo używam desek z kamienia i nie zauważyłem żadnego dramatycznego, a nawet negatywnego wpływu na ostrze noży. Dlatego postanowiłem do całej sprawy podejść od strony logicznej, aby raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jak już pisałem wcześniej najczęściej pojawiającym się na "pseudoeksperckich" portalach argumentem przemawiającym za nieużywaniem desek z kamienia jest większa twardość granitu od stali.

Nie zastanawiając się dłużej można by to przyjąć za wytłumaczenie – granit jest twardy to miększe materiały będą się na nim tępić… Ale czy na pewno ?

Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie musimy przypomnieć sobie podstawowe zasady fizyki.

Co się dzieje podczas tępienia noża ?

Po prostu ścierają się jego krawędzie. Ostre ostrze ma kształt litery V, a tępe przybiera kształt U. Noż tępy vs ostry
Co jest potrzebne żeby zachodziło ścieranie ? Jak sama nazwa wskazuje potrzebna jest siła tarcia. A od czego ona zależy ?

- od nacisku
- od gładkości/szorstkości powierzchni trących
- plus parę innych czynników jak temperatura, szybkość ruchu itd.

Odpowiedzmy sobie teraz na pytanie: czy przy normalnym krojeniu na desce z kamienia będzie występowało tarcie ? W jakimś stopniu na pewno, ale musimy wziąć pod uwagę kluczowe czynniki:

- nacisk jest znikomy,
- powierzchnia kamienia – granitu jest idealnie spolerowana czyli gładziutka, a współczynnik tarcia  maleje do zera wraz ze wzrostem gładkości powierzchni.
- temperatura jest niska ponieważ kamień jest zimny, a szybkość krojenia niewielka.

 

Zatem jakim cudem noże mają się tępić w tak zastraszającym tempie jak opisują to Internetowi „znawcy” tematu ? Przecież dzięki polerowanej strukturze, nóż dostaje lekkiego poślizgu i dzięki temu tarcie jest znacznie ograniczone.

Druga sprawa do ostrzenia noży zawsze używa się szorstkich kamieni od mniejszej do większej granulacji. Spróbujcie naostrzyć nóż o polerowany blat kuchenny – jest to nierealne.

Po trzecie dlaczego kucharze i ludzie, którzy na co dzień używają kamiennych desek mają zupełnie inne zdanie na ten temat ? Może dlatego, że rzeczywiści użyli i przetestowali granitowe deski, a nie tylko powtarzają po kimś. Jeśli porządne noże tak szybko by się niszczyły to czy sami sobie robili by pod górkę używając czegoś co nie jest dobre ? Nie sądzę…

 

Oczywiście nie twierdzę, że nóż w ogóle nie tępi się na polerowanym kamieniu, z czasem na pewno będzie tracil swoją pierwotną ostrość, ale odnosi się to do każdego materiału z którego wykonuje się deski do krojenia. Każdy nóż z czasem trzeba będzie naostrzyć (tak nawet ten najdroższy prosto z Japoni :) - jest to całkowicie normalne. Jedno jest pewne w przypadku krojenia na czymkolwiek będzie następowało powolne zużywanie się noża więc im lepszej jakości stali z którego wykonano ostrze tym dłuższa jego żywotność.

 

Do tej pory zaufały nam już setki klientów - od prywatnych poprzez kucharzy i osoby prowadzące warsztaty i szkolenia kulinarne. Od żadnej z tych osób nie mieliśmy skargi na nadmierne tępienie się noży więc o czymś to świadczy.


Jeśli i Ty jesteś zainteresowany naszymi produktami, ado tej pory wahałeś się ich wypróbować właśnie ze względu na iluzoryczny problem opisany w tym artykule to najwyższy czas przekonać się samemu jak jest naprawdę.

 

Nasza oferta dostępna jest tutaj: deski do krojenia.