Po raz kolejny przeczesujemy internet w poszukiwaniu wszelakich informacji i ciekawostek dotyczących różnych, czasem zaskakujących zastosowań granitu. Tym razem nawet my jesteśmy zaskoczeni, ponieważ znamy się na właściwościach kamieni, jednak nikt z nas nie wpadł na to, że zmielony granit tak skutecznie wpływa na wydajność.. ogródkowych gleb! Wszystkich zapalonych działkowiczów, którzy co roku walczą o dobrobyt swoich grządek, zapraszamy do lektury.

Zaczynając o początku – jak wiele innych wynalazków, mączka granitowa została odkryta przez przypadek. Szczęśliwym odkrywcą był pan Julius Hensel. Podczas mielenia zbóż, pan Hensel zauważył pył, który się wydzielił. Uznawszy go za odpad wysypał go do pobliskiego ogródka. Po paru dniach zauważył jednak, że kondycja jego dotychczas mizernych warzyw, wyraźnie się poprawiła. Postanowił więc powtórzyć to doświadczenie z większą ilością zmielonych kamieni na swojej obumierającej jabłonce. Zgodnie z oczekiwaniami, drzewko ożyło i zaczęło dawać zdrowe owoce.

Ze względu na swoje naturalne pochodzenie, minerały zawarte w granicie fenomenalnie nadają się jako nawóz dla gleb. Co ciekawe, w zależności od dodatkowych związków, które dodamy, jesteśmy w stanie polepszyć stan innych gleb. Dla gleb kwaśnych, czyli takich, na których najlepiej rosną jagody, borówki czy żurawina, połączenie mączki granitowej i wapna lub dolomitu, pozwala na optymalną poprawę jakości swoich upraw.

Przeglądając oferty w internecie możemy znaleźć mączki granitowe już w cenie 20 złotych za tonę, co sprawia, że oprócz dobrych efektów, jego cena nie jest wygórowana. Żeby nie powiedzieć śmieszna. Należy jednak pamiętać o kosztach dowozu tego materiału, które mogą się różnić w zależności od producenta. Do zauważenia pozytywnych efektów wystarczy zaledwie pół tony na hektar na rok, jednak rolnicy korzystają nawet z pięciu ton rocznie na hektar. Jednak wszystko zależy od przeznaczenia, w którym mączka będzie używana. Na przykład, na potrzeby działki czy ogródka, tona wystarczy na o wiele dłużej.

Podsumowując, korzystanie z naturalnych składników w postaci nawozu może znacznie pomóc nam w prowadzeniu pięknego i obfitego ogrodu lub działki. Po raz kolejny granit udowadnia swoją wartość jako materiał, nawet w najbardziej zaskakujących dziedzinach.

*Zdjęcie pochodzi ze strony reade.com